Rady a tipy - odškodnění po autonehodě

Rady a tipy k získání odškodnění po autonehodě od JUDr. Zbyňka Drobiše, právníka projektu odskodneninehody.cz, který se specializuje na právní pomoc obětem autonehod při řešení odškodnění za zranění nebo úmrtí.

Z naší odškodňovací praxe můžeme dát tyto rady a tipy poškozeným autonehodou při řešení odškodnění:

  • Nedoporučujeme využívat formuláře pojišťovny k odškodnění bolestného a trvalých následků (odborně ztížení společenského uplatnění) pro časté chyby ve výpočtech, které způsobí zbytečné krácení odškodnění. Doporučujeme využít posudek od specializovaného znalce, přičemž náklad na jeho vyhotovení lze uplatnit u pojišťovny k úhradě.
  • Nepodceňujte trestní řízení vůči viníkovi nehody. Buďte jako poškozený aktivní a zajímejte se o stav trestního řízení, protože jakékoliv stanovení spoluodpovědnosti poškozeného za nehodový děj v trestním řízení obvykle znamená krácení odškodnění od pojišťovny viníka nehody.
  • Zajímejte se o veškeré náhrady odškodnění, které můžete uplatnit. Poškození obvykle řeší pouze bolestné, ušlý výdělek a náklady léčení. Často lze k odškodnění dopravní nehody uplatnit také náklady péče o nesoběstačného poškozeného a cestovné. Rok od autonehody lze také posoudit možnost odškodnění za ztížení společenského uplatnění, což je obvykle nejvyšší odškodnění nemajetkové újmy.
  • Pozor na promlčení odškodnění. Jedná se o složitou otázku na samostatný článek, ale obecně platí, že odškodnění řešte s pojišťovnou vozidla viníka nehody nejpozději do tří let od autonehody, důrazně doporučujeme řešit však mnohem dříve.
  • Ve většině případů (pokud nehrozí promlčení nebo není odškodnění zásadně kráceno pro spoluodpovědnost) lze dosáhnout odškodnění mimosoudně bez nutnosti vedení soudního sporu. Základem je předložení správné argumentace a důkazů pojišťovně vozidla viníka nehody.

+420 541 641 711barbora.sulikova@cdv.czdavid.cervinka @cdv.cz

Líšeňská 33a, 636 00 Brno

Copyright © 2023
Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.